vakumlu-kurtaj-fiyatlari

Vakumlu Kürtaj Fiyatları

Vakumlu Kürtaj İşleminde Fiyatlar 

Kürtaj basit bir cerrahi operasyondur. Gebeliğin istemli veya tıbbi gereklilik nedeni ile sonlandırılması anlamı taşımaktadır. Kürtaj yasal olarak gebeliğin 10. Haftasına kadar uygulanabilmektedir. 18 yaşından büyük kadınlar bekar olmaları halinde yalnızca kendi rızaları ile kürtaj yaptırabilirler. Evli kadınların ise kürtaj olabilmeleri için eşlerinin de onayının bulunması gerekmektedir. 18 yaşından küçükler ailelerinin onayı ile kürtaj yaptırabilirler. Ancak 16 yaşından küçük çocuklar ancak mahkeme kararı ile kürtaj olabilmektedirler.

Kürtaj fiyatlarını etkileyen başlıca faktörler şunlardır;

  • Hastanenin nitelikleri
  • Sahip olunan malzemeler, ekipman yani tıbbi teçhizat
  • Kullanılan malzemelerin kalitesi
  • Kürtaj yapan doktorun tecrübesi
  • Anestezi yöntemi
  • Gebeliğin haftası

Kürtaj fiyatları her yıl yukarıda sıralandığı gibi bazı etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bu etkenlerin başında da operasyon esnasında kullanılan malzeme, ekipman ve teknoloji gelmektedir. Yani işlemin zorunlu maliyeti söz konusudur. Eski malzemeler, gerekli steril koşulları sağlayamayan ameliyathane ortamları ve tecrübesiz hekimler daha uygun fiyat imkanı tanıyabilir ancak bu ortamlar kadının sağlığını ciddi riske sokmaktadır. Kürtaj basit bir işlemdir ancak yine de cerrahi bir operasyondur. Uygun olmayan şartlar altında kapacağınız en ufak enfeksiyon, kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. İçerde gebeliğin parçasının unutulması gibi durumlar hastada yoğun kanamalara neden açacaktır. Yanlış uygulanan kürtaj ile gelecekteki gebelik planlamaları da riske girmektedir. Bu nedenle kürtaj işleminin tecrübeli doktorlar tarafından donanımlı merkezlerde yaptırılmasında fayda vardır. Elbette fiyatlar araştırılmalı ancak normalden çok düşük fiyatlı kürtaj işlemlerine şüpheyle yaklaşılmalıdır.

Kürtaj Yönteminin Fiyat Farklılığına Etkisi

Kürtaj fiyatları üzerinde rol oynayan faktörlerden biri de kürtaj yöntemidir. Son dönemde kürtaj işlemleri vakum yöntemi ile yapılmaktadır. Bu yöntem diğerlerine göre biraz daha pahalı olmakta ancak hastanın en çok konforunu sağlayan yöntem olmaktadır. Vakumla kürtaj, diğer kürtaj tekniklerine göre daha az riskli ve daha az ağrılıdır. Dünyanın pek çok yerinde vakumla kürtaj yöntemi kullanılmaktadır. Vakum tekniği hastaya enjektör içerisine negatif basınç ile çekme şeklinde uygulanmaktadır.

Hastanın tercihi olan anestezi türü de yine kürtaj fiyatları üzerinde rol oynayan etkenlerden biridir. Genel anestezi için işlem esnasında bir anestezi uzmanının da bulunması gerekmektedir. Bunun için bir anestezi uzmanı ile ayrıca ön görüşme yapılması gerekmektedir. Bu nedenle genel anestezi ek ücretlendirmeye tabi olmaktadır. Lokal anestezi ise bölgesel uyuşturma anlamına gelmekte olup kürtaj esnasında ameliyathanede bir anestezi uzmanının bulunmasına gerek olmamaktadır.

Gebelik Haftasının Fiyat Farklılığına Etkisi

Kürtaj fiyatlarında en önemli belirleyici etkenlerden biri de gebeliğin haftasıdır. Kürtaj için ön görüşme yapan bütün doktorlar ilk olarak gebeliğin haftasına bakacaklardır. Gebeliğin haftası kadının son adet döneminden itibaren hesaplanmaktadır. Bu nedenle kadının son adet görme tarihini doktorla görüşmeden önce biliyor olması gerekir. Gebeliğin haftası ultrasonografi ile teyit edilmekte yahut kadının son adet gördüğü tarihi bilmemesi halinde yine ultrasonografi görüntülemeleri ile gebeliğin haftası embriyonun boyutlarından tahmini olarak bilinebilmektedir. Kürtaj yasal olarak gebeliğin 10. Haftasına kadar gerçekleştirilebilmektedir. Ancak mahkeme kararı ya da tıbbi zorunluluklar gibi bazı nedenlerle daha büyük gebeliklere de kürtaj uygulanabilmektedir. İşlemin zorluğu ve riskleri arttıkça kullanılacak malzemeler de değişeceği için kürtaj fiyatları da buna bağlı olarak artmaktadır.

Kürtaj fiyatları kişinin yaşadığı şehire ayrıca doktorun ve işlemin uygulanacağı merkezin ikamet ettiği semte göre de değişiklik göstermektedir. Büyük şehirlerde, popüler semtlerde ve tanınmış doktorlar tarafından uygulanacak olan kürtaj fiyatları normale göre farklı olabilmektedir. Aksine merkeze daha uzak semtlerde daha uygun fiyatlar verilebilmektedir. Burada önemli olan merkezin gerekli koşulları sağlıyor olup olmamasıdır. Öncelikle hastaların sağlığı düşünülmelidir. Bunun içinde merkezin tüm tıbbi gereklilikleri sağlıyor olması her şeyden önemlidir.

Kürtaj fiyatları Türk Tabipler Birliği tarafından konulan kurallar gereği yazılı veya görsel olarak herhangi bir medya kanalı yoluyla açıklanamamaktadır. Kürtaj fiyatlarının reklam amaçlı kullanılması kesinlikle yasaktır. Bu konu Türk Tabipler Birliği tarafından titizlikle takip edilmektedir. Hastaların yalnızca fiyat ile tercihte bulunmaları doğru ve sağlıklı görülmemektedir. Hastalar kürtaj fiyatlarını doktorlar ve kürtaj yapan merkezlerle yaptıkları ön görüşmelerde öğrenebilirler. Hastayı muayene etmeden, gebeliğin haftasını ve hastanın genel sağlık durumu gibi olası risk faktörlerini bilmeden doğru bir fiyat aralığı vermek zaten mümkün değildir. Her hastaya yapılacak tetkikler ve uygulanacak yöntemler farklı olacak bu nedenle de her hasta için farklı fiyat sonuçları çıkacaktır. Doğru fiyatlandırma ön görüşme esnasında doktor ve kurum tarafından belirlenebilir.

Kürtaj Fiyatları 2020 hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.
İlgili link: https://www.aysedarama.com/kurtaj-fiyatlari-2020

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir