Kızlık-Zarı-Nedir

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık Zarı Yapısı 

Halk arasında  kızlık  zarı  olarak  bilinen  hymen  vajinanın  hemen  girişinde  olan mukozamsı  bir  yapısı  olan deri  kıvrımıdır. Vajinanın  girişinden 1-1,5 cm  içerdedir. Kızlık zarı tam olarak kapalı bir zar değildir.Ortasında bir  delik  vardır. Ve bu delikten  vajina salgısı  ve  adet  kanı  dışarıya  akmaktadır. Çok nadiren  kızlık  zarı  tamamen  kapalıdır.Dışarıya adet kanı  akamaz.Bu durumlarda cerrahi işlemle  kızlık  zarı  açılarak  drenaj  sağlanmaktadır. Kızlık  zarının en önemli işlevi  puberteye  kadar  küçük  kız çocuklarını  dıştan gelecek enfeksiyonlara  karşı korumaktır. Puberteden sonra  vajinal  ortamda  bulunan organizmalar  bu görevi üstlenir.

 

Kızlık Zarı Neden Yırtılır?

  • Cinsel ilişkiye girmek
  • Sert ve kesici bir objenin üzerine düşmek
  • Vajinal yoldan kullanılan ilaçlar ve tampon
  • Aşırı travmatik kaşımalar
  • Genital bölgeden geçirilen operasyonlar
  • Sert cisimler kullanarak mastürbasyon yapmak

Kızlık Zarının Yırtıldığı Anlaşılabilir mi?

Kızlık zarı yırtıldıktan sonra 7 gün içerisinde kenarlarındaki tahriş iyileşir ve sonrasında başka herhangi bir değişikliğe uğramaz. 7 gün geçtikten sonra bozulma zamanı artık tahmin edilemez. Kızlık zarının yırtılmış olmasından yırtılma zamanı ya da kişinin kaç kez cinsel ilişkiye girildiği anlaşılamaz.

Kızlık Zarı Onarımı

Kızlık zarı onarımı cerrahi olarak iki şekilde geçici ve kalıcı onarım  olarak yapılır. Geçici onarım planlanan cinsel ilişkiden 3-4  gün  içinde  yapılır. 2-3 gün önce yapılması idealdir. 2-3 gün içinde gerçekleşecek ilişkide dikişlerin olduğu bölge yırtılarak kanayacaktır. Kanam mutlak suretle olur.

Kalıcı onarım için zaman kısıtlaması yoktur. Kişi istediği her zaman yaptırabilir ve istediği zaman ilişkiye girebilir. Ay veya yıl sınırlaması yoktur. Kalıcı yöntemde flep kaldırılarak yeni bir zar oluşturulur. Lokal anestezi  ile 20-25 dakika gibi kısa sürede işlem gerçekleşir. Fakat hasta arzu  ediyorsa  genel anestezi de yapılabilir.

Kızlık Zarı Onarımı Sonrası

Kızlık zarı tamirinden sonra kişi  hemen  günlük  yaşamına  dönebilir. Hafif ağrı, yanma hissi olur. Bu nedenle birkaç gün ağrı kesici kullanmalı. Gerekliyse doktor antibiyotik yazacaktır. Antiseptik bir solusyon kullanılmalı. Operasyon sonrası en az iki hafta spor yapılmamalı, yüzmeye gitmemeli, bacakların aşırı açılmamasına dikkat etmeli. Ayakta uzun süre kalmamalı ,mümkünse birkaç gün istirahat etmeli.

Kızlık zarı operasyonları hayatı tehdit eden bir risk içermez. Sadece operasyon bölgesinde kanama, enfeksiyon, ödem gibi  lokal  komplikasyonlar olabilir. Bu durumlarda nadir olur.

Kızlık Zarı Onarımını Partner Anlayabilir mi?

Cinsel ilişki sırasında kızlık zarı tamiri yapıldığı partner tarafından hissedilmez. Sadece jinekolog muayene ederse anlar.

Kızlık Zarı Onarımı Fiyatları

Kızlık zarı dikim fiyatları kliniğe göre değişmektedir. En sağlıklı bilgiyi muayeneden sonra doktorunuzdan alabilirsiniz. Ayrıca 0212 238 17 17 veya 0542 457 52 65 nolu telefondan iletişime geçebilirsiniz. 

Hymen olarak da adlandırılan kızlık zarı, vajina girişinin 1 – 1,5 cm içerisinde yer alan ince, zarımsı bir yapıdır.  Kızlık zarı bir organ değildir. Yalnızca kız çocuklarını enfeksiyonlara ve vajinalarına yabancı bir cisim girmesine karşı koruma işlevi vardır. Ancak genç kızlıktan itibaren kızlık zarının artık vücutta hiçbir işlevi kalmaz.

Bu dönemde ise kızlık zarına toplum tarafından bir anlam atfedilmiştir. Kızlık zarı pek çok toplumda namus ve bekaretin bir simgesi olarak görülmektedir. Kızlık zarının yırtılmamış olan kadınların cinsel ilişkiye girmedikleri düşünülür. Özellikle Doğu toplumlarında bu duruma daha büyük anlam yüklenmektedir.

Kızlık Zarı Dışardan Bakıldığında Görülür mü?

Kızlık zarı vajinanın 1 – 2 cm kadar içerisinde yer almaktadır. İç ve dış dudakların birbirine bitişik bulunmasından dolayı kızlık zarını görmek için dudakların öne ve yana çekme hareketleri ile birlikte vajina duvarların aralanması gerekmektedir. Kişi kızlık zarını kendisini göremez. Kızlık zarı ancak jinekolojik muayenede doğru ve net bir şekilde görüntülenebilir.

Kızlık Zarı Tipleri Nelerdir?

Ortasındaki delik yuvarlaksa hymen annularis , yarım  ay  şeklinde ise  hymen  semilunaris, çok delikli ise hymen kriptoformis, delik  ortasında  bölme  varsa hymen  septus  denir. Kızlık zarı çok ince ve dokusal yüksekliği  az  ve ortadaki delik genişliği fazla ise esnek kızlık zarı olarak  adlandırılır. 

Annüler hymen (yuvarlak halkalı kızlık zarı): En sık görülen kızlık zarı çeşididir. Kızlık zarı, kadınların %70 – 95’inde bu şekildedir. Kızlık zarı, vajina girişinde ve halka şeklindedir. Ortasındaki delik de halka şeklindedir. Bazen ortadaki delik çok geniş ve esnek olduğunda kızlık zarında kanama olmayabilmektedir.

İmperfore hymen (deliksiz kızlık zarı): Nadiren görülür. Kızlık zarında doğuştan delik olmayabilir. Bu durum ilerde tıbbi sorunlara neden olabilmektedir. Adet başladığı zaman kan dışarı akmayacağı için iç genital organlarda her ay adet kanı birikmektedir. 15 yaşına gelmiş ve hala adet görmemiş olan genç kızların kızlık zarı muayene edilmelidir. İmperfore hymen durumunda küçük bir operasyon ile kızlık zarı delinir ve hastaya bekaret raporu verilir.

Septalı Hymen (Bölmeli Kızlık Zarı): Septalı kızlık zarı da yine deliksiz kızlık zarı gibi nadir görülür. Kızlık zarı ortasındaki delik  bir bant ile ikiye ayrılmış haldedir. Bu tip kızlık zarında ilk cinsel ilişkide çok şiddetli ağrı, aşırı kanama ve cinsel ilişkiye tam girememe gibi şikayetler yaşanır.

Kribriform Hymen (Delikli Kızlık Zarı): Yine nadir görülen bir kızlık zarı tipidir. Kızlık zarının ortasında birden fazla küçük delikler vardır. Kızlık zarı genellikle cinsel ilişki esnasında yırtılmamaktadır.

Ksentrik Hymen (Yarımay Kızlık Zarı): Yarımay şeklindedir. Alt kısmı kalın ve geniş bir zardır. Genellikle cinsel ilişki esnasında yırtılmamaktadır. Çok zorlama ile yırtıldığında ise şiddetli kanamalar olmaktadır. Çiftler genellikle cinsel ilişkiye girememe şikayeti ile doktora baş vururlar.

Doğal çentikli kızlık zarı: Cinsel ilişki yaşanmamasına rağmen zarın kenarının dümdüz olmaması, girintili - çıkıntılı çentiklerin bulunması durumudur. Doğuştan gelen yapısal bir durumdur.

Kızlık Zarının Sosyo-Kültürel Önemi

Kızlık zarının varlığı ve ilk ilişkide  kanamanın  olması ülkemizde  halen  önemini  korumaktadır. İlk cinsel ilişkide kanama olması  bakirelik  kanıtı  olarak  bilinir. Halbuki  esnek  zara sahip bir kadın daha önceden cinsellik yaşamış ve kızlık zarı bozulmamış olabilir. Fakat muayenede bakire olarak değerlendirilir.

Son  yıllarda  ülkemizde  cinsel serbestlik konusunda eskiye oranla daha az tutucu bir  durum vardır. Özellikle Doğu  toplumlarında  kızlık zarı tabu olarak görülür, evlenen genç kızda kızlık zarı kanaması gerçekleşmezse olay cinayete kadar uzanabilmektedir. Bu nedenle kızlık zarı tamiri etik olarak tartışılsa  da hayat kurtaran bir operasyondur.

Kızlık Zarı Muayenesi hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.
İlgili link: https://www.aysedarama.com/kizlik-zari-muayenesi

Kızlık Zarı Nedir SSS Soruları