kurtaj-fiyatlari-2024

Kürtaj Fiyatları 2024

İstanbul Kürtaj Fiyatları 

Kürtaj arzu edilmeyen gebeliğin sonlandırılma işlemidir. Tıpda D&C olarak simgelendirilir. Halk arasında kürtaj, küretaj olarak bilinir.

Küretajın anlamı kazımakdır. Ama günümüzde küretaj kazıyarak yapılmamaktadır. Vakumla yapılır. Güçlü vakum yapan modern cihazlar kullanılarak işlem 5 dakika gibi kısa sürede sonuçlandırılır. Ayrıca vakum kullanılarak yapılan müdahalelerde de komplikasyon oranı eski yönteme göre çok çok azdır. Vakumla yapılan işlemlerde rahim iç tabakası  kazınmadığı için adetden kesilme, yeniden gebe kalamama gibi durumlarla artık karşılaşmıyoruz denebilir.


Detaylı bilgi için 0 212 238 17 17 veya 0 542 457 52 65 nolu telefonlardan bilgi alabilir ya da aysedarama@yahoo.com adresine mail atabilirsiniz.


Kürtaj Kanunu Nedir?

Kürtajın hukuki temeline bakacak olursak eğer konuyla ilgili anayasamızda bulunan 2827 numaralı aile planlaması yasasına bakmak gerekir. Kürtaj kanunu olarak da bilinen bu kanun aile planlamasıyla ilgili esasları içermektedir. Kürtaj en son ne zaman yapılır sorusunun cevabını bu kanun içermektedir. Anayasaya göre gebelik eğer 10. haftasını doldurmamışsa ve eşlerden her iki tarafın da rızası varsa kürtaj gerçekleştirilebilir. Yani 10 haftayı doldurmuş bir gebelik eşlerin her ikisinin de rızası olsa da kanunen sonlandırılamaz. Fakat burada önemli olan bir diğer husus devreye girer.

Gebelik 10. haftasını doldurmuş olsa bile eğer anne karnındaki bebeğin hayati tehlikesi varsa veya bu gebelik annenin hayatını tehlikeye sokuyorsa uzman doktorlardan oluşan bir heyet toplanır. Heyetin ve eşlerin kararı ile gebelik sonlandırılabilir.

Muayene Şart mıdır?

Gebeliği sonlandırmanın, ülkemizde tek yöntemi D&C işlemidir. İnternette bulunan düşük yaptıran ilaçlar olarak geçen yönteme itibar etmemeli. Bu ilaçlar belki ufak kanamalara sebep olabilir ama gebeliğin sonlandırılmasını ve düşüğü gerçekleştirmez. Aksine beklerken, ümit ederken gebeliğin büyümesine yasal sürenin geçmesine sebep olur. Kürtaj işleminde önce hasta muayene edilir ve gebe olup olmadığı kesinleştirilir. Bunun için jinekolojik muayene, ultrason gerekirse kan testi yapılır.

Gebelik tesbiti yapıldıktan sonra ve sonlandırılması isteniyorsa hasta ¾ saat aç olmalı. Anestezi şekline doktor ve hasta birlikte karar vererek muayenenin akabinde gebelik sonlandırılabilir. Vakumla müdahale gebelik büyüklüğüne göre 5-10 dakika sürer. Hasta bir saat dinlendikten sonra günlük hayata dönebilir. İşlemden sonra doktorun önerilerine uymalı ve verilen ilaçları düzenli kullanmalı.

Bir kadının kürtaj yaptırdığı daha sonraki yıllardaki muayene sırasında anlaşılmaz. Ancak işlemden sonraki 3-5 gün içinde  jinekolojik muayenede doktor tarafından anlaşılabilir. Kürtaj sonrası bir iki hafta hafif, orta şiddetde kanama olabilir. Bazen hiç kanama olmayabilir. Sorun olup olmadığı için mutlaka kontrol yapılmalı.

202 Kürtaj Fiyatları Nasıldır?

Kürtaj cerrahi küçük müdahale grubunda bir işlemdir. Kürtaj fiyatları her yıl Türk Tabipler Birliği tarafından belirlenir. Belirlenen ücret asgari değeridir. Kürtajda uygulanacak anestezi şekli ve gebelik haftasının ne kadar olduğu fiyatı belirler. İnternet üstünden fiyat bilgisi etik açıdan verilmemektedir.


Detaylı bilgi için 0 212 238 17 17 veya 0 542 457 52 65 nolu telefonlardan bilgi alabilir ya da aysedarama@yahoo.com adresine mail atabilirsiniz.


 

Kürtaj Fiyatları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir