agrisiz-vakumlu-kurtaj-istanbul

Ağrısız Vakumlu Kürtaj İstanbul

İstanbul'da Vakumlu Kürtaj 

Kürtaj işleminin günümüzde en sık kullanılan yöntemi olarak karşımıza çıkan vakumlu kürtaj, hem kolay hem de daha az riskli bir uygulamadır. Bununla beraber vakumlu kürtaj, uygulanma yöntemi açısından daha az ağrılı bir yöntem olarak da karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde teknolojinin daha çok gelişmesinin de etkisiyle, vakumlu kürtaj uygulamasında kullanılan aletler, bu yöntemi daha da ağrısız ve kolay bir yöntem haline getirmiştir. Vakumlu kürtaj yöntemini ele almadan önce ise, kürtajın ne olduğuna kısaca değinmek faydalı olacaktır.

Kürtaj Nedir?

Kürtaj, rahim içindeki gebeliğin çeşitli yöntemler kullanılarak sonlandırılması, boşaltılması ya da alınması işlemidir. Kürtaj yöntemi uygulanarak, rahim içindeki cenin ya da fetüs tıbbi müdahale yoluyla tahliye edilmekte ve bu yolla gebelik sonlandırılmaktadır.

Kürtaj işlemi, düşük sonrasında rahim içindeki kalıntıların temizlenmesi amacıyla da uygulanabilmektedir. Hatta bazı düzensiz regl kanamaları durumlarında, rahim duvarından biyopsi alınması işlemi de kürtaj başlığı adı altında gerçekleştirilmektedir. Aşırı ve düzensiz regl kanamalarında uygulanan kürtaj yöntemi, tanı amacıyla gerçekleştirilirken, rahimdeki kalıntıların temizlenmesini sağladığından tedavi niteliği de taşımaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda kürtajın, kadın sağlığı için oldukça önemli olduğu sonucunu ortaya koyabilmekte ve yaşanan teknolojik gelişmelerle birlikte bu işlemin ağrısız ve kolay bir hal aldığını söyleyebilmekteyiz. Kürtaj işlemi ağrısız ve kolay bir hal almış olsa da, koşullarının konforlu hale gelmesi bir kenara, hasta için başlı başına psikolojik bir travma yaratmaktadır. Bu açıdan uygulanan kürtaj yöntemlerinde, operasyonun genel anestezi altında yapılması önerilmektedir.

Kürtaj, 18 yaşından büyük her kadının kendi rızası olması durumunda gerçekleştirebileceği bir operasyondur. Evli olunması durumunda ise, mutlaka eş imzası gerekmektedir. Kürtaj işlemi, hasta ile doktor arasında hasta hakları kapsamında gizli tutulmakta ve üçüncü şahıslara kesinle iletilmemektedir.

Kürtaj işlemi, son adet tarihinden itibaren, 5. gebelik haftasından 10. gebelik haftasının sonuna kadar gerçekleştirilebilmektedir. Tıbbi bir gereklilik olmadığı sürece, gebeliğin 10. haftasının bitiminden sonra kürtaj uygulanmamaktadır. Ayrıca gebelik haftasının küçük olması, kürtaj işleminin taşıdığı riskleri de azaltmaktadır. Bu bakımdan, gebeliğin sonlandırılması kararının verilmesiyle, ertelemeden kürtaj uygulamasına başvurulması oluşabilecek riskleri azaltmaktadır.

Vakumlu Kürtaj Nedir?

Vakumlu kürtaj, karmen ya da karmen kanülü olarak da adlandırılan, çeşitli kalınlığa sahip plastik kanüllerin rahim içine yerleştirilmesi ve bu kanüller aracılığıyla rahim içine, ters basınç uygulanarak aspirasyon yapılmasıdır.

Vakumlu kürtaj yöntemiyle, kanüller kullanılarak, rahim içindeki maddeler çekilmekte ve rahim içi boşaltılabilmektedir. Kanül adını verdiğimiz aletler, plastik enjektör ve ince plastik boru şeklindedir. Kanüller kullanılarak, plastik enjektör ve ince plastik boru şeklinde aletlerden oluşan bir sistem oluşturulmakta, böylece gebelik vakum ile emilerek alınmaktadır. Kanüller, gebeliğin geldiği aşama ve boyutlarına göre çeşitli formlara sahip olabilmektedir. Kullanılan kanüller steril ve her biri tek kullanımlıktır.

Vakumlu kürtaj yöntemi, kürtaj yöntemleri içinde en çok kullanılan ve en ağrısız yöntemdir.

Önceden bu yöntem vakum yerine küret aletleri yardımıyla gerçekleştirilmekteydi. Eskiden kullanılan küretler, küçük çay kaşığı şeklinde uca sahip metal aletlerdi. Bu küretler yardımıyla, rahim içi emilerek değil, küret ucu ile kazınarak temizlenmekteydi. Ancak daha kolay ve daha ağrısız bir yöntem olması bakımından, vakum yöntemi yaygınlaşmış ve bu eski yöntem artık uygulanmamaya başlanmıştır.

Vakumlu Kürtaj Nasıl Yapılır?

Vakumlu kürtajın uygulanma aşamalarını şu şekilde sıralayabilmekteyiz;

  1. İlk aşamada, doktor kontrolünde jinekolojik muayene ve ultrasonografi yapılmaktadır. Böylece, doktor ilk aşamada gebeliğin büyüklüğünü ultrason ile tespit edebilmekte ve muayeneyi bu doğrultuda gerçekleştirip, uygulanacak kürtaj hakkında değerlendirme yapabilmektedir.
  2. Hasta genel anestezi uygulanarak (ya da isteğe bağlı olarak lokal anestezi de uygulanabilmektedir) uyutulmaktadır. Hasta uyuduktan sonra, vajinal spekulum yerleştirilmekte ve bu sayede rahim ağzı görünür hale getirilmektedir.
  3. Vajinaya muayene aleti yerleştirildikten sonra, vakum tüpünün sığabilmesi amacıyla rahim ağzı genişletilmektedir. Rahim ağzı genişletme işlemi gerçekleştirildikten sonra, rahme, küçük ve yumuşak plastik bir tüp yerleştirilmektedir.
  4. Karmen enjektörü adı verilen, negatif basınç sağlayan bir enjektöre monte edilen plastik kanüller rahim ağzından geçirilmekte ve böylece rahim boşluğuna ulaşılmaktadır.
  5. Kanül yerleştirildikten sonra, vakum yaratan özel enjektöre bağlanmakta ve enjektör yoluyla rahim içinde negatif basınç oluşması sağlanarak rahim içi temizlenmektedir. İşlemin bu kısmı yaklaşık olarak 5-6 dakika sürmektedir.
  6. Duruma göre 5- 10 dakika sürebilecek olan rahim içi temizleme işlemi sonrası, spekulum çıkarılmakta ve hastaya genel anestezi uygulanmışsa hasta uyandırılmaktadır.
  7. Hastanın uyanması 5- 10 dakika sürebilmekte, lokal anestezi uygulanmışsa hasta, 5 dakika dinlendikten sonra ayağa kalkabilmektedir.
  8. Ultrason ile rahim içi tekrar kontrol edilerek, rahim içindeki temizleme işleminin eksiksiz şekilde uygulanıp uygulanmadığı kontrol edilmektedir.
  9. Hasta kürtaj işlemi sonrası, 10-20 dakika dinlenerek günlük yaşamına dönebilmektedir. İşlem sonrası hafif kasık ağrısı ve az miktarda kanama söz konusu olabilmektedir. Vakumlu kürtaj işlemi, gebelik ne kadar büyükse o kadar zaman almaktadır.

Vakumlu Kürtaj Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Vakumlu kürtaj sonrası, 3-5 gün süren hafif ağrı ve bazen 1-2 gün, bazen 1 hafta süren az miktarda kanama normal bir iyileşme sürecine işaret etmektedir. Ancak, aşırı kanama ve ağrı durumlarında hemen doktora başvurulması gerekmektedir.

Vakumlu kürtajın yapıldığı gün duş alınabilmektedir. Kürtaj sonrası kanamalar için tampon değil, ped kullanılması önerilmektedir. Vakumlu kürtaj sonrası; ateş yüksekliği, ağrı kesici ile geçmeyen ağrı ya da kramplar, aşırı kanamalar, kötü kokulu akıntılar söz konusu olduğunda doktora başvurulmalıdır.

Kürtaj Fiyatları 2020 hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.
İlgili link: https://www.aysedarama.com/kurtaj-fiyatlari-2020

Ağrısız Vakumlu Kürtaj SSS Soruları

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir