Soru Sorun

DOKTORA SOR

Aklınıza takılan soruların cevaplarını buradan ulaşabilirsiniz. Sizde uzmanlarımıza danışarak aklınızdaki soruları sorabilirsiniz...

Ayşe Darama'nın 'deki soru-cevaplarına ulaşmak için tıklayınız.

dolunay 3 yıl önce
nişanlım ile ilişkiye girdim ve bende gebelik korkuları var. adetimi tam gününde ve iyi bir şekilde oldum. adet kanamalarım bittikten sonra idrar testi uyguladım ve negatif çıktı. testi bi kaç hafta sonra tekrar ettim onun sonucuda negatif çıktı. üstüne adet görmekten yada testi yanlış uygulamış olmaktan korkuyorum acaba bana net bir cevap verir misiniz? ilişkiye girmekte ileri düzeyde değil sadece üstüne boşalma şeklinde oldu hamile olma ihtimalım var mı?
Korkularınızın yersiz olduğunu düşünüyorum.Bu şekilde gebelik oluşma ihtimali çok az ve siz üstüne üstlük adet görmüşsünüz.Geçmiş olsun,çok endişe ediyorsanız ultrasonografik inceleme yapılabilir.

Nesrin Gemici 3 yıl önce
Merhaba Ayşe Hanım,benim sorum şöyle en son ağustos ayında adet gördüm.3,5 ay önce idi.Ateş basmalarım,terlemem oluyor.sgk ya gittim. Hiç muayene etmeden adet görmem için ilaç verdiler.Adet görünce gelmemi ,kan testi yapacaklarını söylediler.Ayrıca eşiminde fark ettiği kötü kokulu akıntı oluyor.İlaç bitti,15 gün oldu.Hala adet görmedim.Bende ayrıca az çalışan guatr var,bu etkilermi?
Nesrin hanım geçmiş olsun,bu tür durumlarda mutlaka jinekolojik muayene yapıp öyle ilaç verilmeli,muayenede izah eden gebelik v.s gibi sebepler yoksa ilaç verilir adet görmeniz beklenir.Adetli iken hormon testleri yapılarak menapoz yakın mı bakılır,değerlendirilir.Ayrıca akıntınızın durumuna göre testler yapılıp tedavi başlanır,tiroid bezinin az çalışması durumunda da erken menapoz olabilir.

Emel Torun 3 yıl önce
Merhaba doktor hanım,evliyim.İki gündür kaşıntım var.Akıntımda biraz artış oldu.Vajina girişinde kızarıklık var,yanma hissetmiyorum.Kaşıntı sebebi nedir,hangi ilacı kullanabilirim.Teşekkür ederim.
Geçmiş olsun Emel hanım.Vajinada akıntı ve kaşıntı.yanma yapan birçok ajan patojen vardır.Mantar ve trichomonas enfeksiyonları bu patojenlerin başında gelenlerdirJinekolojik muayeniz mutlaka yapılmalı,hangi tip enfeksiyon olduğu tesbiti muayene ve kültür testleriyle yapıldıktan sonra.sonuca uygun ilaçlar ile tedaviniz gerekir.Uygun ve yeterli tedavi olmazsanız rekürrens dediğimiz tekrar eden şikayetleriniz olur.Ayrıca altta yatan ,bu enfeksiyonları provake eden bir durumunuzun olup olmadığı iyi bir jinekolojik muayeneyle tesbit edilir.Bu tür enfeksiyonlarda ayrıca cinsel partnerinizle birlikte,eşli tadavi de önerilen bir durumdur.Ağızdan kullanılan haplar,vajinal tablet ve kremler tedavi seçenekleri arasındadır.Bu enfeksiyonlar cinsel yolla bulaştıkları için eşli tedavi önerilir.

Deniz Çelik 3 yıl önce
Hocam merhaba ,ben 34 yaşındayım,genç kızlığımdan beri adet düzensizliği sorunu yaşıyorum.Evliyim,Klomen tedavisi ile ilk kez hamile kaldım,Fakat takiplerde bebek gelişmediği için 8 haftalıkken missed abortus tanısı alarak kürtaj oldum.Hamile kalmak için yeni bir tedavi gerekir mi, Hangi testleri yaptırmam gerekir? Saygılar..
Geçmiş olsun dileklerimi iletirim.Adet düzensizliği durumlarında,özellikle 30 günden daha seyrek aralıklarla adet görenlerde ovulasyon yumurtlama bozuklukları olur.Genelde PCO neden olmaktadır.Yumurtlama düzenli olmayınca gebe kalma olasılığıda düşmektedir.Fakat Klomen ile ovulasyon ve gebelik oluşmuş.Bu sevindirici bir durum.Yine böyle bir tedavi ile gebe kalma olasılığınız var.Düşük sebebinizi araştırmaya gerek yok,1 kez düşükten sonra hemen çok teferruatlı testlere gerek yoktur.Ancak 3 kez üstüste düşük olursa mutlaka araştırmak gerekir.Fakat isterseniz yaptırabilirsiniz,önemli bir sebep varsa belirlenir.İlk gebeliklerde düşük olma olasılığı,ikinci ve diğer gebeliklere oranla daha yüksektir.Testlerinizin hepsi normal çıkabilir.

Sevda Y 3 yıl önce
Hocam ben 19 yaşındayım. 5. sınıfa giderken merakımdan vajinaya parmağımı sokmuştum .Sadece merakımdan böyle bir şey yapmıştım. Kızlık zarı hakkında da yeterli bilgim yoktu. Fakat sonrasını hiç hatırlamıyorum, Kanamam olup olmadığını bilmiyorum. Bu belirsizlik beni çok huzursuz ediyor.Küçükken yaptığım bu hatadan dolayı ilerde sorun yaşamak istemiyorum. Acaba kızlık zarı yırtılmışmıdır? Birde vajinamın küçük dudakları dışarı doğru büyük ve çirkin duruyor. Bu durum gebe kalmama engel olur mu?Cevaplarsanız sevinirim
Kızlık zarınızın durumu hakkında kesin bir şey söylemek için jinekolojik muayene yaparak kızlık zarınızı görmem gerekir.Kızlık zarı muayenesi kolay bir muayenedir.Sadece gözleme dayalıdır.Muayene sırasında hiçbir jinekolojik alet kullanılmaz.Sadece pamukla vulva tutulup,her iki yana doğru çekilerek açılır ve kızlık zarı gözlemlenir,size durumunuzun ne olduğu söylenir.18 yaş üstü herkes kendi isteği ile kızlık zarı muayenesi olabilir.Küçük dudaklarınızın durumuna gelince herkesin yapısı ,büyüklüğü farklıdır.Bazı kadınlarda küçük dudak fazla büyük ve sarkık olabiliyor.Estetik kaygıdan başka bir zararı yoktur.Cinsel ilişkiye ve gebeliğe engel değildir.Estetik olarak sorun oluşturan kadınlarda jinekolog tarafından küçültme operasyonu yapılabilir.

Yasemin Yılmaz 3 yıl önce
Hocam 4 ay önce sezeryan ile doğum yaptım.Kanamam 40 gün boyunca az az devam etti.Daha sonra kesildi ve hiç adet olmadım.Bebeğimi düzenli emziriyorum.Ne zaman düzenli adet olmaya başlarım.Adet görmezsem korunmama gerek var mı?
Doğumdan sonra düzenli emzirenlerde laktasyon amenoresi dediğimiz durum oluşur.Emzirilen süre içinde adet görülmez.Ne zaman emzirme bırakılırsa adet görmenizi sağlayan hormonlar devreye girer ve düzenli adet siklusu başlar.Fakat emzirirkende düzensiz aralıklarla adet kanaması ve yumurtlama olabilir.Adet görmeseniz bile etkili bir doğum kontrol yöntemiyle korunun.Yoksa yeni bir gebelik sürpriz olmaz.

Yeşim Buket Ö 3 yıl önce
Hocam 18 aylık evliyim,25 yaşındayım,11 aydır korunmuyorum ,sperm testi ,rahim filmi, yumurtlama takibi yaptırdım .Ayrıca hormonlarıma bakıldı .Tüm testler normal çıktı, neden hamile kalamıyorum.
Yeşim Hanım, test sonuçlarınızın normal çıkması sevindirici bir durum. Sperm tetkikinde sorun çıksaydı, uzun sürebilecek bir tedavi süreci olacaktı ,şanslısınız. Tüpleriniz kapalı olsaydı ,tüp bebek yöntemi ancak çözüm olurdu. .Şu anda mevcut dutumda bunların hiçbirine gerek olmadığı görülüyor .Korunmadığınız . sürenin kısa olduğunu düşünüyorum. Biraz beklemeniz gerektiğini düşünüyorum.Yaş olarak doğurganlığın sorun olmadığı bir yaştasınız.İleri yaşlarda olsaydınız hemen takibe alınmanızı önerecektim.Fakat yaşınız çok genç,stres yapmadan en az 5-6 ay bekleyin.Yumurtlama dönemlerinizi öğrenerek o dönemlerde cinsel ilişkide bulunun.Bu süre sonunda gebe kalamazsanız,jinekoloğa gidersiniz. Geçmiş olsun dileklerimle..